неділю, 31 липня 2016 р.

Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Цікаві сторінки з життя митця. Характеристика дійових осіб. Різні позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична і оптимістична мова твору)

Тема. Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Цікаві сторінки з життя митця. Характеристика дійових осіб. Різні позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична і оптимістична мова твору)
Мета: зацікавити учнів фактами із життя В.Симоненка; розкрити світ уяви поета, втілений у казці; простежити різні способи життя і поведінки дійових осіб, різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістичну й оптимістичну); пояснити відмінність прозової і віршованої мови казок; формувати ключові компетентності: комунікативну, інформаційну, соціальну, самоосвіти й саморозвитку, продуктивної творчої діяльності     
   
Розвивати вміння характеризувати літературних героїв,висловлювати власне ставлення до зображуваного, оцінювати вчинки головних героїв, розрізняти добро і зло і в казках, і в житті; розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, творчі здібності                       Виховувати в учнів доброту, життєлюбство, волелюбність, оптимізм, почуття гумору
Тип уроку. Формування нових знань. Урок  - засідання пошуково – дослідницької лабораторії
Обладнання: портрет В.Симоненка, підручники, зошити, таблиця «Віршована мова твору», тестові завдання, конверти із завданнями
Епіграф
                                                        Заглядає в шибку казка сивими очима,
                                                        Материнська добра ласка в неї за плечима
                                                                                     В. Симоненко
Метод: бесіди, критичного мислення, дослідницький, гри
                                                        Хід уроку
I Організаційний момент
Обмін добрими побажаннями із сусідом по парті
II Актуалізація опорних знань
1. «Бліц - опитування»
- Як називається цікаве оповідання про незвичайні, часом фантастичні, але повчальні події?
- Які ви знаєте види казок? Наведіть приклади
- Як називаються казки, які створив народ?
- Що таке літературна казка?
- Які літературні казки українських письменників ви читали?
- Пригадайте будову казки
- Які дві сили завжди протистоять одна одній в казках?
- Як зазвичай закінчуються казки?
III Повідомлення теми, мети, завдань уроку; очікувані результати
IV Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель
-         Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових подій, який вирує, мов нестримні журавлі, що несуть любов і надію із далеких країн на рідну землю. Таким птахом був талановитий український письменник Василь Симоненко, який залишив нам незабутній спадок: казки для дітей, поезії для юнацтва
Опрацьовуючи текст літературної казки В.Симоненка, ми розкриємо для себе багатий світ уяви поета, відчуємо його життєлюбство, всеперемагаючий оптимізм, тонкий гумор, знову й знову навчатимемось розрізняти добро і зло, як у казках, так і в житті
V Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу
1. Цікаві сторінки з життя митця
Учитель
-         Діти, ви вдома працювали в «домашніх групах» і мали завдання – підготувати повідомлення про цікаві сторінки з життя В.Симоненка
Тож запрошуємо до роботи групу «Біографів»
Повідомлення учнів
1 учень      Василь Андрійович Симоненко народився 1935 року на Полтавщині в селянській родині. На жаль, батько письменника пішов із сім`ї, і виховували його мама, дідусь із бабусею. Василю було 6 років, коли розпочалася Друга світова війна. І малому хлопцеві,  як і всім дітям та дорослим, дуже хотілося, щоб вона швидше закінчилася, щоб до домівок повернулися їхні батьки й діди
2 учень      Ой, як бажалося Василькові стати льотчиком. Тільки почує тріскотіння мотора літака, швидко вискакує з хати і біжить дивитися, як летить його мрія у синьому шовку неба. 1943 року народився в дитячій голові вірш, названий матір`ю «Я маленький льотчик»
3 учень      Пригадують, що в п’ятому класі на вечері Василь читав вірш, присвячений матері. Він був активним учасником літературного гуртка, а в старших класах, був членом редколегії шкільної літературної газети. Всі помічали його літературні здібності. Можливо, саме це й наштовхнуло хлопця вступити до Київського державного університету на факультет журналістики після закінчення школи з відзнакою
4 учень      Василь Симоненко став журналістом, писав твори, які знали навіть за кордоном. Поет був чесною, справедливою людиною, вболівав за свій народ.
         Любов`ю до рідної мови, мудрістю та образністю поезії В.Симоненко завдячує не лише своєму талантові, а насамперед своїй матері, Ганні Федорівні.
5 учень      Хоч і малописьменна, але спостережлива Ганна Федорівна зібрала чимало прислів’їв, приказок та примовок і записала їх в окремий зошит під назвою «Перлини поміж людей». Свої записи вона спорядила словами: «Люди народжуються і вмирають, а прислів`я летять через цілі століття. Ніхто не знає, хто перший випустив цю пташку, що має такі міцні крила»
6 учень      Василевим другом та наставником був також дід Федір. У Симоненковій новелі «Дума про діда» є такі слова: «Безсмертячко ти моє кирпате», - шепотів дід, коли я засипав під музику його слів. То були дуже гарні слова, бо поганих дід не говорив мені». Дідусь був мудрою, начитаною людиною і часто вечорами, умостившись на печі, розповідав онуку давню – предавню історію. Ці розповіді, дідусева мудрість відбилися потім в поезії В.Симоненка
         Девізом у житті письменника завжди було: «Я хочу правді бути вічним другом»
2. Рольова гра (Інсценізація спогадів Олеся Симоненка)
Олесь. Пам`ятаю, як одного разу батько прийшов додому веселий і збуджений. А я ж, навпаки, був насуплений, набурмосений
Батько. Чого сидиш сумний та невеселий; як сотник Забрьоха?
Олесь. Щось невесело мені!
Батько. Ану, козарлюго, вище голову!
Олесь. Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?
Батько. Обов`язково напишу
Олесь. А про що!
Батько. Про себе напишу. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?
Олесь. Еге ж
Олесь. Тато, мені здається, що ця казка не зовсім дитяча
Батько. Так, синку, я гадаю, що дорослим, що прочитають цю казку буде над чим замислитись. І здається мені, що деякі з них навіть зможуть упізнати самих себе в цій казці. Але для цього потрібен час, і він покаже
Учитель
-         Казки В.Симоненка не можуть не цікавити дітей, бо ж написані вони з великою любов`ю. Першим слухачем казок був син поета Лесик. Давно вже виріс Олесь, підростає онука Мирослава, а казки Василя Симоненка, як завжди, залишаються з нами
Група «Акторів» підготувала інсценівку  спогадів Олеся Симоненка
3. «Сюжетний ланцюжок» (робота з текстом)
Учитель
-         Діти, ви вдома ознайомилися зі змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон». А тепер давайте пригадаємо зміст твору (один учень пригадує подію, інший продовжує)
4. Аналізування твору
Тема: зображення казкового царства , де панує сум, сльози, жорстокість, насилля, гноблення простого люду і тієї сили (Лоскотон), яка протистоїть цьому, бореться за радість, волю, щастя і разом з народними масами перемагає сили зла, несправедливості
Ідея: засудження лицемірства, будь – якого гноблення, приниження, рабства, уславлення мужності, героїзму ватажків із народу, які можуть очолити боротьбу з жорстокістю за щастя в ріднім краї
Жанр: літературна віршована казка
5.Тестове опитування
-         А учениця вашого класу мала індивідуальне завдання – підготувати тестові завдання за змістом казки
1. Очі у Плаксія в казці В. Симоненка «Цар Плаксій і Лоскотон» порівнюються:
а) з кавунами;
б) з яблуками;
в) з м`ячем
2. Скільки було дітей у царя Плаксія?
а)Троє;
б) шестеро;
в) восьмеро
3. Чим щодня займалася родина Плаксія?
а) Грали у шахти;
б) відвідували театральні вистави;
в) стогнали і плакали
4. У гвардії царя Плаксія служили:
а) забіяки;
б) брехуни;
в) бешкетники
5. Через що Плаксій зневажав Лоскотона? Бо останній:
а) був бідний і постійно жебракував;
б) зневажав царські закони і сміявся;
в) не сплачував податки царю
6. Лоскотон «ходив по всій країні і носив з собою сміх»:
а) у в’язаній торбині;
б) у кишені;
в) у душі;
г) у розмальованій торбині
7. Плаксій обіцяв, що тому, хто впіймає Лоскотона і «його посадить в льох», він:
а) наділить великою площею землі;
б) дасть можливість сміятися і веселитися;
в) дозволить одружитися за бажанням на одній із царських дочок
8. Кого із казкових героїв В.Симоненко порівнює зі змією?
а) Дочку Плаксія – Висохлу Нудоту;
б) Плаксія;
в) капітана Макаку
9. Середульшу дочку царя Плаксія звали:
а) Вай – Вай;
б) Нудота;
в) Плакота
10. Незважаючи на постійний сльозовий настрій, Плаксій радів, бо:
а) отримав великий прибуток;
б) арештував Лоскотона;
в) святкував весілля старшої дочки
11. Цар Плаксій помер:
а) від невиліковної хвороби;
б) через те, що потрапив в аварію;
в)від сміху Лоскотона
12. На що перетворилися три царівни після смерті батька – царя:
а) Жаб;
б) п’явок;
в) черв`яків
6. Картинна галерея «Вгадай героя»
Учитель
-         Вдома ви малювали ілюстрації до казки
Отже, якими постають перед нами головні герої? (учні розповідають, яку саме подію вони відтворили, аналізують героїв)
7. Характеристика образів головних героїв твору (робота в групах)
Завдання групам
I група – складіть «Ґроно» до образу царя Плаксія
                                 володар Плаксограда;
                                 жадібність і підступність;
                                     ледар, марнотрат;
                                     жорстокість, улесливість;
Цар Плаксій                
                                      гнобитель, тиран;
                                      любитель дитячих сліз;
                                      ненависть до Лоскотона і простого люду;
                                      боязливість, хитрість, хвастовство
II група - складіть «Ґроно» до образу царя Лоскотона
                                       щирість і доброта;
                                         шанобливий і поважний;
                                       відвертий, пошановувач сміху
Дядько Лоскотон
                                       безкорисливий, незаможний;
                                       справедливий, мужній;
                                       дружелюбний, волелюбний
III група – складіть цитатну характеристику царя Плаксія
(метод «Позначки») за планом
1) Портрет
2) Риси характеру
3) Діяльність героя
Презентація виконаних завдань
«Мікрофон» (I – II групи)
-         Запропонуйте шлях боротьби з Плаксіями
«Мікрофон» (III – IV групи)
-         Чому сміх Лоскотона живий дотепер?
Учитель
-         Літературні критики стверджують, що ця казка наскрізь перейнята оптимізмом, вірою в краще
-         А чи знаєте ви, що таке оптимізм?
-         Давайте послухаємо групу «Довідкове бюро», які працювали зі словником іншомовних слів
Оптимізм -
Песимізм -
Учитель
-         Уважно придивіться до портрета Василя Симоненка. Що ви можете сказати про його погляд? Чи не здається вам, що він сповнений оптимізму, віри в краще майбутнє, в перемогу добра над злом?
8. Хвилинка усної народної творчості
Учитель
-         Діти, зверніть увагу на вислови, які підготували наші «Пошуковці»
-         Як ви розумієте їх значення?
Поки живеш – смійся,
поки смієшся – ти живеш.
Посмішка – як промінь сонця:
чим довше він сяє,
тим веселіше на душі
Очі плачуть солоними слізьми,
серце – гарячою кров`ю.
Здоровий сміх
зміцнює здоров`я і продовжує життя.
Не сердься, як смієшся;
не смійся, як хтось плаче.
VI Узагальнення та систематизація набутих знань
1. «Що в конверті?» (узагальню вальні відповіді)
Конверт 1
-         Чому веселий Лоскотон «носить дітям сміх у розмальованій торбині?»
(Згадайте Діда Мороза, Святого Миколая, що теж мали такі торбини. Вони завжди дарували гостинність, доброту, радість і щастя)                  
Конверт 2
-         Кажуть, що сміх продовжує життя, а яка ваша думка?
Конверт 3
-         Чи можна купити чи продати сміх?(Ні, можна подарувати радість, покращити настрій, розвеселити)
Конверт 4
-         Чи бувають люди щасливими, якщо їх до чогось примушують?
Конверт 5
-         Чого вчить нас ця казка?(Доброти, життєрадісності, волелюбності)                                                                                      
     VII Коментоване домашнє завдання                                                                
     Напишіть листа письменнику про свої враження від прочитаної казки «Цар Плаксій та Лоскотон»


Немає коментарів:

Дописати коментар