неділю, 31 липня 2016 р.

Загальні і власні назви. Велика буква і лапки у власних назвах.

Тема. Загальні і власні назви. Велика буква і лапки у власних назвах.

Мета: з’ясувати відоме учням про загальні і власні назви, вчити їх розрізняти; домогтися засвоєння ними правил вживання великої букви і лапок у власних назвах; удосконалювати відповідні орфографічні вміння й навички. Розвивати ключові компетентності: пізнавальну, соціальну, комунікативну, творчу.
Розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння аналізувати мовний матеріал, спостережливість, самостійність, творчі здібності.
Виховувати почуття любові й шани до української мови, любов до природи, кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні.
Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок
Форма уроку: урок - практикум
Завдання: відпрацьовувати вміння визначати іменники – власні і загальні назви, розрізняти іх, правильно записувати іменники – власні назви
Обладнання: підручник, сигнальні картки, кросворд
Метод: робота в змінних групах (парах), критичного мислення (“Мозковий штурм”), дослідницько-пошуковий, пізнавальний, самостійної роботи, практичний

Хід урокуІ Організаційний моментАутотренінгЯ – учень

Я – особистість творча
Я думаю, замислююсь
Я хочу знати

ІІ Актуалізація опорних знань

1.Повторення ключових питань
1) Що означає іменник?
2)Назвіть морфологічні ознаки іменника?
3) Яку синтаксичну роль у реченні виконує іменник?
4) Які іменники належать до істот, а які до неістот? Наведіть приклади.
2.Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань
3.Розподільний диктант
Іменники назви істот та назви неістот запишіть у дві колонки
Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, богатир, народ

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1.Постановка пізнавального завдання
         У прекрасній країні жили-були собі слова. Кожне з них – перлина. Звучали вони гордо, чарівно. Усе більше і більше ставало слів у цій країні. Ніколи вони не сварилися, жили дружно, допомагали одне одному.
         Та ось трапилось лихо.Засперечалися слова між собою.Одні назви стали доводити, що вони головніші, бо їх багато, а інші зовсім задерли носа, порівнюючи себе з першими. Мабуть і до бійки дійшло б…
Давайте спробуємо їх примирити.
2.Лінгвістична гра “Сховані слова” (Діти об’єднуються у групи “Лінгвісти” та “Перекладачі”)
Завдання групі “Лінгвісти” – впишіть у клітинки відповідні іменники. У виділеному вертикальному рядку прочитаєте їх назву.




1













2






3


















4








5












6







1.Вірш Т.Шевченка, який починається словами “Як умру, то поховайте…” (Заповіт)
2.Поема О.Пушкіна (“Полтава”)
3.Розділ науки про мову, що вивчає звуки мовлення.(Фонетика)
4.Автор вірша  “Як добре те, що смерті не боюсь я…” (В.Стус)
5.Обласний центр України, розташований на річці Південний Буг. (Вінниця)
6.Найбільша річка України. (Дніпро)
Завдання групі “Перекладачі” – перекладіть українською мовою російські іменники, впишіть їх у клітинки, і у виділеному стовпчику прочитайте слово
“загальні”

1





2







3





4







5





6







7





8







1.Извозчик. (Візник). 2.Выговор. (Догана). 3.Штык (Багнет). 4.Кушанье,блюдо. (Страва). 5.Скула. (Вилиця). 6.Позор. (Ганьба). 7.Признак. (Ознака).8.Просвещение. (Освіта)
Відповіді доповідачів (група “Лінгвісти” – власні назви, група “Перекладачі” – загальні назви).

ІV Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів

Постановка проблемно-дискусійного питання
-         Що вам відомо про власні та загальні назви?
-         Про що ще хочете дізнатися з цієї теми?

V Усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.Самостійне опрацювання учнями теоретичного матеріалу підручника (параграфи 6, 7)
(Учні об’єднуються в групи “Теоретики” та “Рецензенти”)
Група теоретиків готує усне лінгвістичне повідомлення на тему “Загальні та власні назви.Велика буква і лапки у власних назвах”.
Група рецензентів складає рецензію на виступ теоретиків ( науково-обгрунтована оцінка виступу, підкреслити сильні й слабкі сторони повідомлення, уточнити й доповнити матеріал).

VІ Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

1.     Вибіркова робота
Завдання: із поданих іменників випишіть лише власні назви, поясніть правопис
Газета, добро, Україна, біль, Карпати, дерево, будинок, Тарас Шевченко, газета «Урядовий кур'єр», пароплав, критика, Київ, Дніпро, сузір’я, Велика Ведмедиця, Спасівка, поезія “Сон”, учениця, Президент України.
2.Дослідження-пошук. Робота в парах
Завдання: підберіть до іменників – власних назв потрібні за значенням іменники- загальні назви. Запишіть їх.
1) …… Хрещатик                                    6) ……”Соняшник”
2) …… Севастопіль                        7) ……Україна
3) ……Петро                                  8) ……Дніпро
4) ……Оксана                                 9) ……”Орбіта”
5) ……”Жигулі”                             10) ……”Мудра дівчина”
3. Рухова гра-конкурс “Хто більше?”.
Завдання: доповніть кожну групу слів власними назвами
1)    Свята: Спасівка, ….
2)    Географічні поняття: Крим, ….
3)    Клички тварин: Сірко,….
4)     Назви художніх творів: оповідання ”Пилипко”, ….
5)     Астрономічні назви: планета Марс, ….
4.Творча робота
Учні об’єднуються у дві групи”Художники” і “Журналісти”
Завдання групам
Написати твір-опис (“Художники”) і твір-роздум (“Журналісти”) на тему “Зоопарк”. У текстах підкресліть іменники-назви істот.
Презентація творчих робіт.
4.Лінгвістична гра “Дивись – не помились”.
Робота з сигнальними картками.
Правильна відповідь – синій колір; допущено помилку – чорний колір.
Слова вивішуються на дошку.
Леся Українка, Великдень, майдан Незалежності, Д(д)ень Незалежності, Верховна Р(р)ада, П(п)олярна зірка, Д(д)ень Конституції України, поезія “Сон”, Р(р)іздво Христове, К(к)олобок, Тарас Григорович Шевченко

VІІ Узагальнення та систематизація набутих знань

Рефлексія
-Чи  важко вам було виконувати завдання?
-Що полегшувало вам роботу? А що заважало?
-Що нового ви дізналися, зрозуміли, навчилися?
-Чи знайшли ви відповіді на поставлені на початку уроку запитання?

VІІІ Диференційоване домашнє завдання

Вивчіть  параграфи 6,7

1.     Виконайте вправу 57
2.     Дослідіть і запишіть походження та значення свого імені, прізвища

3.     Напишіть твір – мініатюру «Вулиці мого міста».

Немає коментарів:

Дописати коментар