неділю, 31 липня 2016 р.

Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.Стилістична роль числа іменників

Тема. Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.Стилістична роль числа іменників

Мета: поглибити знання учнів про категорію числа в українській мові, сформувати поняття про особливості вживання іменників, що мають тільки форму однини чи множини; удосконалювати орфографічні навички учнів, вміння аналізувати мовний матеріал; збагачувати словниковий запас учнів.Розвивати ключові компетентності  учнів: соціальну, пізнавальну, комунікативну, особистісну. Розвивати усне та письмове мовлення учнів, пам’ять, спостережливість, самостійність, творчі здібності.
Виховувати любов до рідної мови, кмітливість, самостійність мислення
Тип уроку. Урок формування нових знань
Завдання: відпрацьовувати вміння чітко визначати категорію числа іменників, визначати іменники, що вживаються тільки у формі множини, утворювати словосполучення, складати речення
Обладнання: підручник, індивідуальні картки, картки-завдання для груп, кросворд
Метод: словесний, критичного мислення (метод “Позначки”), проблемний, практичний

Хід урокуІ Організаційний момент

Словесна розминка
Учитель. Першим до нас приходить слово. З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. З кожним словом світ ширшає, розкриває свої принадні обрії. Світ – мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова.
Ось погляньте за вікно. Звичайний осінній день, похмуро, йде дощ. А можна сказати інакше…
(Передайте красу осіннього дня)

ІІ Актуалізація опорних знань

Учитель. Спочатку давайте перевіримо ваші  глибокі знання -  а для цього проведемо маленьке усне опитування.
1.     Опитування – гра «Запитуємо – відповідаємо»
Індивідуальна робота з картками (3 учні біля дошки)
Картка № 1
Визначте рід іменників. Запишіть їх у чотири колонки
Підпис, мужність, Сибір, завод, фабрика, посуд, відомість, плакса, оселедець, крейда, продаж, тополя, цибуля, рушниця, упертість, віз, винахід, ягня, око, селище, жито, Дніпро, Надія, сирота, роботяга.
Картка № 2
Випишіть з тексту іменники, ставлячи їх у початковій формі, визначте назву істот і неістот, рід, число, власний чи загальний. Поставте пропущений апостроф.

Твоя мама

         У твоєї мами багато справ. Чи вона домашня господарка, чи працює лікарем, чи дояркою, касиром, чи учителькою, вона завжди думає про тебе, про твоє здоров..я, твої справи. Допомагай мамі завжди, цим ти принесеш їй радість і полегшиш її труд. Пам..ятай: допомога мамі – твій обов..язок.
Картка № 3
До поданих іменників чоловічого роду доберіть іменники жіночого роду
Робітник, вчитель, дояр, тракторист, вовк, лис, слон, українець, росіянин
2.     Словниковий диктант
Запишіть іменники, визначте їх рід
Поні, кенгуру, Тбілісі, депо, таксі, базіка, нероба, нікчема, професор, суддя, листоноша, черепаха, секретар, вуаль,  путь, туш, піаніно, адміністратор
(Перевірка диктанту)
3.     Лінгвістична гра “Одним словом”
Замініть описові конструкції одним словом, визначте рід цих слів
Людина, що пише тільки лівою рукою. (Лівша).
Людина, що багато говорить без діла. (Базіка).
Та людина, що плаче без причини. (Плакса).
Надзвичайно лінива людина. (Ледащо).
Неохайна людина. (Нечепура).
Людина, яка задається. (Задавака).
Та людина, що любить довго поспати. (Соня).
Неслухняна дитина.(Неслух).
Людина, що не любить брудної роботи. (Білоручка).

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1.     Повідомлення теми, мети, завдань уроку
2.     Учитель. Сформувати мету сьогоднішнього уроку – до снаги кожному з вас, адже подібне формулювання ми мали на попередньому уроці. Тож продовжіть фразу: “Сьогоднішній урок навчить мене…”

Постановка проблемного завдання

1)    Від іменників вапно, золото, краса утворіть форму Н.в. множини
Відповідь учнів. Це неможливо,бо ці іменники вживаються тільки в однині
2)    Від іменників щипці, сіни, меблі утворіть форму Н.в. однини
Відповідь учнів. Це неможливо, бо ці іменники вживаються тільки в множині
1.Рольова гра
(Діти об’єднуються в групи “Лінгвісти” та “Ерудити”)
2.Лінгвістична гра “Сховане слово”
Група “Лінгвісти”
Завдання. Заповніть клітинки іменниками, що відповідають поданим визначенням. У виділеному рядку прочитаєте назву числа, у якому вони вживаються


1






2








3









4







5









6








1)    Кольорова рідина, що використовується для письма.(Чорнило)
2)    Один із видів пересування людини. (Ходьба)
3)    Рідина, що виготовляється з нафти та є життєво необхідною для машин. (Бензин)
4)    Хімічний елемент, що входить до складу води. (Кисень)
5)    Назва спортивної гри з ракеткою і м’ячем. (Теніс)
6)    Назва однієї з планет сонячної системи. (Сатурн).
3.     Група “Ерудити”
Завдання. Відгадайте загадки. Що ви знаєте про ці іменники?
1)    По сінях то так, то сяк, а в хату ніяк. (Двері).
2)    Книжки читає, а грамоти не знає. (Окуляри).
3)    Дві дощечки – дві сестри, несуть мене із гори. (Лижі).
4)    Пливуть пливушки, позадирали вгору вушки. (Сани).

ІV Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

Учитель. А зараз пропоную вам витягнути із тайників пам’яті дещо інше
1.     Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу підручника.
 ( параграф 8)
Завдання. Складіть простий план за текстом теоретичного матеріалу
(вправа 77), заповніть таблицю (у першій колонці “Відмітки” навпроти записів у другій колонці “Теоретично-практичний матеріал” робляться відповідні помітки (метод “Позначки”)



Відмітки
Теоретично-практичний матеріал





V
Це я знаю або думаю, що знаю
_
Це суперечить тому, що я знаю
!
Це для мене нова інформація
?
Ця інформація мене бентежить

Учитель. А тепер давайте потренуємо наш мозок.
2.     Творче дослідження. Робота в групах.
1 група. Подані іменники не мають форми однини. Визначте іх тематичні групи. Поміркуйте, чому ці слова вживаються тільки в множині. Наведіть власні приклади до кожної групи слів і запишіть іх (вправа 79)
2 група. Поясніть, чому наведені іменники не мають форми множини. Доповніть групи іменників власними прикладами (вправа 80)
3 група. Поясніть значення виділених іменників. Поміркуйте, чи впливає на розуміння значення слів форма числа іменника. Свою думку обгрунтуйте (вправа 81)
3.     Ситуативне завдання
Пофантазуйте! Уявіть, що ви під час космічної подорожі зустрілись з істотами, у мові яких не дві форми числа іменників, а багато. Так, наприклад, один предмет вони позначають формою однини, два – формою двоїни, три – формою троїни. Чи зручно користуватися такою мовою? Розкажіть, щоб ви порадили мешканцям далекої планети, щоб удосконалити їх мову.
V Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі виконання практичних завдань
1.     Вибірково-розподільна робота (в групах)

Картки – завдання

1 група. Запишіть іменники у 3 колонки:
1)    іменники, що мають форму однини і множини
2)    іменники, що мають форму тільки однини
3)    іменники, що мають форму тільки множини
Вітер, морква, Карпати, птах, веселощі, хода, жнива, Віктор, ведмідь, залізо, газета, Полтава, дівчина, ножиці, груди.
2 група. У дві колонки запишіть іменники: 1) вжиті в однині;2) вжиті в множині. У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер ви прочитаєте народне прислів’я
Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерево, ліс, олівець, експонати
3 група. Випишіть спочатку ті іменники, що можуть вживатися і в однині, і в множині, потім – іменники, що вживаються тільки в однині, та іменники, що вживаються лише в множині. З третіх букв складуться слова – ключі.
Вода, ґроно, сум, робота, висівки, гроші, провесінь, дорога, горе, професор, прогрес, вершки, входини, позолота, дитина, Суми, брат.
2.Тренінг слухової уяви
Уявіть, що йде осінній дощ. Прислухайтесь до його шуму. Передайте словесну картинку
3. Робота над перекладом
Перекладіть словосполучення. Визначте число іменників у російській і українській мовах
Красные чернила, мелкая речка, широкая дверь, длинные волосы, тихая ночь, ручные часы, мягкая мебель, густая конопля, хорошие белила, рыцарские доспехи
4. Творче конструювання. Робота в групах
Запишіть назви предметів, що мають лише форму множини або однини, якими ви користуєтесь у побуті. Складіть і запишіть речення, ввівши у нього кілька таких іменників
Оцінювання. Самооцінювання
Учитель. Діти, ви багато і плідно працювали, висловлювали власну думку, отримували оцінки.
-Як ви думаєте, що головне: оцінка чи знання?
Складіть діалог на тему: “Що головне: оцінка чи знання?”
-         Як ви думаєте, для чого нам потрібні знання, здобуті на сьогоднішньому уроці?
VI Рефлексія
Я дізнався…
Зрозумів…
Навчився…
Найбільші труднощі я відчув…
Я не вмів, а тепер умію…
VII Домашнє завдання
Вивчіть параграф 8.
1.Виконайте вправу 78
2.Підготуйте картку – “пастку” для перевірки числа іменників

3.Підготуйтесь до бізнес – гри (придумайте назву фірми, рекламу)

Немає коментарів:

Дописати коментар