неділю, 31 липня 2016 р.

Типи відмін іменників

Тема. Типи відмін іменників.
Мета: з’ясувати все відоме учням про поділ іменників на відміни в українській мові; формувати навички практичного вживання іменників, що належать до різних відмін; вдосконалювати вміння аналізувати мовний матеріал, самостійно робити висновки. Розвивати ключові компетентності: пізнавальну, інформаційну, комунікативну, соціальну.
Розвивати усне й писемне мовлення, творче і логічне мислення, пізнавальну активність, пам’ять, увагу, спостережливість, самостійність, творчі здібності
Виховувати любов до української мови, її краси і милозвучності; кмітливість, культуру мовлення, наполегливість

Тип уроку. Урок формування нових знань
Завдання: відпрацьовувати вміння визначати відміни іменників, уміння самостійно відмінювати іменники, виділяти їх відмінкові закінчення, позначати орфограми та пояснювати їх за допомогою відповідних орфографічних правил
Обладнання: підручник, картки – завдання, кросворди
Метод: гра, робота в групах, дослідницький, робота в парах, критичного мислення ( інтерактивна технологія “Ажурна пилка”, “Мікрофон”)
Хід уроку
І Організаційний момент
Емоційна зарядка (виразне читання хором)
Ніжна мова – ти ніжний цвіт,
Ти п’яниш нас, як рута – м’ята.
Тож на цілий на білий світ
Ти духмяністю розіллята.
                            Дм.Білоус
Любіть красу своєї мови,
Звучання слів, правопис слів:
Це квітка ніжна і чудова
Коханих батьківських степів
ІІ Актуалізація опорних знань
1.     Перевірка домашнього завдання
1)    Взаємообмін і робота з картками, виготовленими вдома для перевірки знань з теми “Відмінки іменників. Кличний відмінок”.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
1.Лінгвістична гра “Пригадай”
( Учні об’єднуються у 4 групи за бажанням)
Завдання групам. Запишіть у клітинки іменники, що відповідають таким значенням.

1









2








3






4









5








1.     Птах, що полюбляє стояти на одній нозі. (Чапля)
2.     Прийняття їжі ввечері. (Вечеря)
3.     Природне явище з громом і блискавками. (Гроза)
4.     Назва фрукту, який росте на дереві. (Груша)
5.     Військовий чин. (Старшина)


1







2








3






4





5








1.     Людина, яка грає на дудці. (Дудар)
2.     Місце, де ремонтують кораблі. (Верф)
3.     Їжа, яку заготовляють для худоби. (Фураж)
4.     Будівник, який під час роботи має справу з цеглою.(Цегляр)
5.     Людина, яка грає на кобзі. (Кобзар)



1









2








3







4








5







1.Силует, який з’являється на поверхні, коли на предмет направлене світло. (Тінь)
2.Піднесений стан людини.(Радість)
3.Пригнічений стан людини. (Печаль)
4.Інформація, почута звідкись. (Вість)
5.Здатність людини утримувати певну інформацію. (Пам’ять)

1







2








3







4







5







6





7





8







Як називаються малята цих птахів і тварин?
1.Свійська водоплавна птиця. (Каченя)
2.Цар звірів. (Левеня)
3.Великий хижак із родини котячих. (Тигреня)
4.Персонаж багатьох казок. (Вовченя)
5.Птах, один з персонажів байки І.Крилова. (Лебеденя)
6.Цар птахів. (Орля)
7.Корова. (Теля)
8.Назва якого птаха суголосна з ім’ям дівчини. (Галченя)
Відповіді учнів. Перша, друга, третя, четверта.
-         Що вам підказують слова, записані у вертикальних рядках?
-         А тепер давайте поговоримо про це більш детальніше в групах ( учні працюють за інтерактивною технологією “Ажурна пилка”)
ІV Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу
1.     Робота учнів в “домашніх” групах.
Учні повторюють та обговорюють критерії віднесення іменників до відповідної відміни.
2.Робота в “експертних” групах
Учні розходяться по різних групах. У кожній з груп опиняються учні, що володіють інформацією про певну відміну іменників. Кожна “експертна” група вислуховує по черзі представників кожної ”домашньої” групи, отримує повну інформацію про систему відмін іменників.
3.Повернення в “домашні” групи.
Кожен ділиться інформацією, отриманою в “експертних” групах. Інформація узагальнюється. Учасники допомагають один одному з’ясувати незрозумілі моменти
4. Моделювання
Учні будують у зошитах графічну модель “Типи відмін іменників”. Модель порівнюють з таблицею в підручнику. Виправляють недоліки й неточності.
V Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
1.Розподільний диктант
Запишіть іменники у чотири колонки за відмінами
Площа, оранжерея, параграф, маля, сіль, обличчя, дорога, осінь, аудиторія, соловей, робота, ім’я, річ, товариш, Україна, сім’я, тінь, наука, успіх, теля, особа, плече, оленя, круча
З перших букв виписаних слів складуться слова – ключі.
2.     Дослідження – пошук. Робота в парах
Згрупуйте іменники – синоніми. Визначте їх відміну, групу й рід
Наступ, колодязь, міць, гурт, лан, сором, атака, ганьба, хист, дорога, поле, груша, шлях, зустріч, захист, палка, ковінька, путь, оборона, юрба, тема, натовп, наснага, нива, криниця, кий, група, земля, побачення, палиця, сила, уміння.
3.     Лінгвістична розминка “Відгадай”
Відгадайте загадку. Визначте, до якої відміни іменників належать слова – відгадки
1)    Чорненький собака весь дім стереже. 2) Що без очей плаче. 3) Стоять коні на припоні: ні п’ють, ні їдять, усі ситі стоять. 4) Сімсот соколят на одній долоні лежать. 5) Одне каже: “Світай Боже”, друге каже: “Не дай Боже”, а третє каже: “Мені все одно, як удень, так і вночі”. 6) Півень співа, поки зарання, а далі спить, аж потіє. 7) Лежить бик, смалений бік. 8) Мати товстуха, дочка красуха, а син кучерявий.
Довідка: 1) замок; 2) вікно; 3) стіни; 4) сволоки; 5) постіль, двері, вікна; 6) труба; 7) заслінка у печі; 8) піч, вогонь, дим.
4.Дослідження – відновлення. Робота в групах
Відновити іменники з поданими закінченнями, користуючись підказкою в дужках
1)    ….а (іменник І відміни твердої групи у формі Н.в. однини)
2)    ….ем (іменник ІІ відміни  мішаної групи у формі ОР.в. однини)
3)    ….ю (іменник ІІІ відміни у формі Ор.в. однини)
4)    ….я (іменник чоловічого роду ІІ відміни м’якої групи у формі Р.в. однини)
5)    ….и (іменник ІV відміни у формі Р.в. однини)
5.Лінгвістична гра “Зайві іменники”
Знайдіть за відміною “зайві” іменники
а) Наука, розкіш, праця, тиша, газета, піч, історія, економіка, земля
б) Тінь, мати, сіль, сирота, доповідь, піч, любов, ніч, подорож
в) Сестра, бригада, мати, манто, країна, їжа, зоря
6.     Творче конструювання. Робота в групах
Щоб утворилося слово, запишіть перші букви іменників озеро, праця, одяг, автобаза, мати, обличчя, доповідь, гуся у такому порядку:
1)    іменник, ІІІ в.. ж.р. (доповідь)
2)    ІІ в., с.р., тв.гр. (озеро)
3)    І в., ж.р., м’яка гр. (праця)
4)    ІІ в., ч.р., тв.гр. (одяг)
5)    ІІІ в., ж.р. (мати)
6)    ІІ в., с.р., м’яка гр. (обличчя)
7)    ІV в., с.р. (гуся)
8)    І в., ж.р., тв.гр. (автобаза)
(Відповідь: допомога)
VІ Домашнє завдання
Всі вивчіть параграф 10, підготуйте усне зв’язне висловлювання про поділ іменників ІІ відміни з кінцевим  приголосним  –р на групи
За бажанням 1) Виконайте вправу 101
2)    Випишіть з художньої літератури 6 речень з іменниками ІІ і ІІІ відмін,     визначте відмінок іменників
3)    Складіть казкову розповідь про пригоди тварин, використовуючи іменники ІV відміни
VІІ Узагальнення та систематизація набутих знань
Рефлексія. Мікрофон
1.     З якими граматичними поняттями ми працювали на сьогоднішньому уроці?
2.     На скільки відмін поділяються іменники в українській мові?
3.     Що ми враховуємо при віднесенні іменника до певної відміни?
4.     Які іменники належать до І відміни? До ІІ, ІІІ, ІV?
5.     Що означає “група іменників”? У яких відмінах виділяють тверду, м’яку, мішану групи?
6.     Навіщо кожному з нас треба знати правила поділу іменників на відміни?  Як це може допомогти при побудові усного чи письмового висловлювання?
 7. Які помилки можуть виникнути, якщо забути правила поділу іменників на відміни. Чи приємно буде читати або слухати таке висловлювання?
8.Як ви гадаєте, чи виконали ми ті завдання, що поставили на початку уроку?
9.Що нам допомогло опанувати складний граматичний матеріал? Що сподобалось вам при роботі в технології “Ажурна пилка”?
10. Які труднощі виникали у вас протягом уроку? Як їх подолати?
Самооцінювання (виставіть собі бали від 0 до 3 за кожним із критеріїв)
1.     Я активно працював(ла) у групі - …
2.     Я вносив(ла) вдалі пропозиції, що були враховані групою - …
3.     Я допомагав(ла) іншим учасникам, заохочував(ла) їх до роботи - …
4.     Я узагальнював(ла) думки інших та просував(ла) роботу групи вперед - …






Немає коментарів:

Дописати коментар